Malować czy tapetować?

Fototapeta do salonu

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. Wstępuje w nas nowa energia. Słońce nieśmiało przebija się zza chmur, a my odczuwamy silną potrzebę zmian. Dni stają się coraz dłuższe, a po pracy wracając do domu zaczynamy myśleć o odświeżeniu ścian pokoju.

Co lepiej: malować, czy tapetować?

Najważniejszą sprawą jest ocena stanu jakości ścian. Najlepiej, gdyby były równe. Pokryte gładzią. Wtedy wystarczy je zagruntować i pomalować lub położyć tapetę.

Gdy są nie równe, mają ubytki, wgniecenie lub farba od nich odchodzi, to czeka nas więcej pracy. Najpierw musimy usunąć stare odpadające fragmenty odpadającej farby. Uzupełnić ubytki masą szpachlową lub gipsem budowlanym. Następnie położyć gładź gipsową. Po zeszlifowaniu mamy przygotowaną ścianę do dalszych robót. Wtedy możemy zadecydować malowanie lub tapetowanie.

Niektórzy uważają, że jak ściany są nierówne to lepiej je pomalować. Oczywiście jest to prostsze rozwiązanie, ale na nierównej pełnej ubytków ścianie efekt po malowaniu nawet najlepszą farbą będzie wątpliwy. Padające światło uwypukli wszelkie niedoskonałości. Pomalowana ściana nie będzie wyglądać dobrze.

Co po gładzi gipsowej?

Nawet gdy nie jesteśmy jeszcze zdecydowani, a ściana jest równa i wyszlifowana, to konieczną czynnością jest zagruntowanie ścian. Gruntować ściany trzeba tak samo przed malowaniem, jak i tapetowaniem.

Ściany, które mają położoną świeżą gładź, powinno się sezonować. Czas, który jest potrzebny do odparowania to przeważnie 2 tygodnie. Czas sezonowania zależny jest od temperatury i wilgotności pomieszczenia.

Gruntowanie może odbywać się 2 dni przed malowaniem lub tapetowaniem.

Tapeta czy fototapeta?

Jeśli chcemy, aby wszystkie ściany pomieszczenia; pokoju, salonu czy też sypialni były jednakowe, to powinniśmy się zdecydować na malowanie ścian lub montaż tapet w rolkach.

Mamy też inną możliwość: fototapeta!!!

Najczęściej ściany w pomieszczeniach, w których znajduje się fototapeta, są pomalowane jednym kolorem. Może to być kolor pasujący do mebli i dodatków w pokoju. Przeważnie jest to kolor stonowany, nierzucający się w oczy.

Fototapeta to najczęściej drukowane obrazy, zdjęcia i kompozycje na podłożach dedykowanych tapetom. Takim drukiem zajmują się wyspecjalizowane firmy, posiadające bazę własnych zdjęć i kompozycji. Aby zamówić fototapetę, należy wybrać grafikę lub zdjęcie, które chcielibyśmy aby było na naszej ścianie.

Należy zwracać uwagę, w jakiej technologii drukarnia drukuje fototapety. Obecnie rekomendowana technologia do druku fototapet jest HP Latex.

Jedną z firm drukujących fototapety w technologii Latex, na certyfikowanych podłożach jest TokTik Fototapety Katowice.

W ich ofercie zajdziecie grafiki idealnie nadające się na fototapety do sypialni, fototapety do salonu, tapety do pokoju dziecka, czy fototapety 3D.

Fototapety to fajna ozdoba Twojej przestrzeni. Dobrze dobrana do koloru pozostałych ścian i mebli będzie cieszyła domowników i gości.