Druk Cyrkowy- szybkość i jakość!

Druk cyfrowy jest bardzo prężnie rozwijającą się gałęzią poligrafii. Jakość wydruków cyfrowych nie ustępuje już drukowi offsetowemu. Poglądy , że druk cyfrowy jest nieznaczącym elementem rynku poligraficznego okazały się nietrafione.

Szybkość druku cyfrowego

Nowoczesne maszyny do druku cyfrowego mają już bardzo dużą szybkość druku stron na minutę. Pozwala to skrócić czas pracy, koszty oraz drukować większe nakłady i ilości prac. Szybkość druku cyfrowego to nie tylko przelicznik ilości druku stron na minutę. To przede wszystkim czas, w jakim można po otrzymaniu pliku do druku uzyskać pierwszą odbitkę. Druk nakładu 1000 arkuszy formatu SRA3 w mniej niż 30 minut. Żadna drukarnia offsetowa nie jest w stanie tak szybko wydrukować. Druk offsetowy wymaga zrobienia form drukarskich, założenia ich do maszyny, przyrządu.

Jakość druku cyfrowego

Producenci urządzeń do druku cyfrowego ciągle doskonalą technologię. Nowoczesne maszyny drukujące oprócz wysokiej rozdzielczości obrazu dają też możliwość kontroli na barwami wydruku. Firma Xerox światowy lider i prekursor druku cyfrowego wprowadził rozwiązanie automatycznej kalibracji. Pasowania wydruku awersu do rewersu odbywa się automatycznie. Druk zawsze znajduje się w tym samym miejscu arkusza.

Dotychczas wydruki o wysokich gramaturach wychodziły zdeformowane i powyginane. Przyczyną był piec, który utrwalał wydruki po nałożeniu toneru. Pod wpływem wysokiej temperatury papier był wyginany.

Bardzo utrudniało to uszlachetnianie druku. W praktyce automaty foliujące nie radziły sobie z pobieraniem papieru. Cięcie powyginanych arkuszy też nie było łatwe.

Teraz dzięki zastosowaniu na wyjściu arkusza modułu chłodzącego wydruk wychodzi idealnie proty.

Ekologia druku cyfrowego

Czy druk cyfrowy jest ekologiczny? Oczywiście. Większość producentów stosuje tusze, które są bezwonne, nietoksyczne i bezpieczne dla środowiska. Odpowiedzialni dostawcy rozwiązań cyfrowych obligują swoich partnerów do zwrotu pustych tonerów. Podlegają noe kontrolowanemu recyklingowi.

Nie sposób pominąć aspektu oszczędności papieru w druku cyfrowym. Nie ma potrzeby „rozjazdu maszyny” jak w przypadku maszyn offsetowych. Już pierwsza odbitka jest wysokiej jakości. Druk cyfrowy nie wytwarza makulatury.

Jeśli do tego uwzględnimy niskie zużycie w stosunku do maszyn offsetowych prądu. Wybór jest prosty.

Jacy producenci urządzeń cyfrowych są liderami?

Od lat najlepsze rozwiązania druku cyfrowego arkuszowego proponuje Xerox i HP. Obaj producenci postawili na wysoką jakość nieodbiegająca od druku offsetowego.

W druku wielkoformatowym liderem rozwiązań jakościowych jest HP. Druk lateksowy Hp jest drukiem wysokiej jakości, bezwonnym, ekologicznym. Rozwiązania Hp Lateks najczęściej są wykorzystywane do prac dla których ważne jest utrzymanie i powtarzalność koloru.

Wiele firm produkujących fototapety i murale korzysta z drukarek Hp Latex. Fototapety wydrukowane tą techniką mają nasycone barwy, są bezpieczne dla środowiska i bezwonne. Z powodzeniem takie tapety można stosować w pokojach małych dzieci, szpitalach i obiektach użyteczności publicznej.